Image

دورنــما: آینده‌نگری تأثیر روندها بر شهر اصفهان

درود به همه نخبگان و اندیشمندان ایرانی سراسر دنیا
برنامه جامع شهر اصفهان نخستین برنامه جامع کشور است که بعد از نزدیک به نیم قرن با رویکرد مشارکتی در حال تدوین است. ششمین برنامه ۵ ساله شهرداری اصفهان نیز به طور ویژه‌ای با مشارکت مستقیم بازیگران کلیدی آن در دست تهیه است. یکی از مراحل اصلی این دو برنامه که تاثیر بسزایی بر قسمت‌های دیگر آن از جمله چشم‌انداز شهر خواهد داشت، آینده‌نگری اکتشافی روندهای آتی حاکم بر اصفهان است. روندها، الگوهای تغییر در حال ظهور هستند که احتمالاً در نحوه زندگی و کار بشر تأثیر می‌گذارند. قطعا مشارکت نخبگان علمی در تبیین این روندها می‌تواند سهم بسزایی در کیفیت برنامه‌های شهری داشته باشد.
فرایند ابتکاری که برای آینده‌نگری روندهای شهر اصفهان با مشارکت شما در نظر گرفته‌ایم «دورنما» نام دارد و تحت هدایت شورای راهبری برنامه جامع شهر اصفهان و شورای عالی برنامه‌ریزی شهرداری و با محوریت معاونت برنامه‌ریزی شهرداری انجام می‌شود. مجری علمی این ابتکار، دانشگاه اصفهان با همراهی سایر دانشگاه‌های کلیدی شهر اصفهان است و سازمان مردم‌نهاد دیدبان شهر در زمینه شناسایی و ارتباط با نخبگان با دورنما همکاری می‌کند. فرایند انجام کار به قرار زیر است:
1. ابتدا با کمک شما فهرستی از کلان‌روندهای جهانی، روندهای منطقه‌ای، و روندهای شهری اصفهان در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصاد، محیط زیست، فناوری و ... تهیه می‌کنیم. با توجه به زمان‌بندی تدوین برنامه، صرفا روندهایی که مطالعات آن‌ها انجام شده و در دسترس هستند مورد نظراند. ممکن است این روندها محصول مطالعات یا پژوهش‌های شما باشند یا توسط افراد دیگری انجام شده‌باشند که شما از آن مطلع هستید و به ما معرفی می‌کنید. در این مرحله اطلاعات را در قالب متن از شما دریافت خواهیم کرد.
2. پس از تهیه فهرست اولیه، بسته به تعداد روندهای گردآوری شده به دو شیوه برای انتخاب آن‌ها عمل می‌کنیم. یا با همکاری جمعی از متخصصان، فهرست نهایی انتخاب می‌شود و یا فهرست اولیه را به صورت آنلاین در اختیار شما قرار می‌دهیم و بر اساس نظر همه نخبگان مشارکت‌کننده در این فرایند، فهرست نهایی انتخاب می‌شود.
3. پس از مشخص شدن فهرست نهایی، آن را برای شما ارسال خواهیم کرد. در این گام، در هر قالبی (متن، صوت، فیلم) که برای شما مطلوب‌تر است تاثیرات این روندهای جهانی، منطقه‌ای یا شهری را بر شهر اصفهان تبیین کرده و برای ما ارسال خواهید نمود.
4. در گام بعد، دیدگاه‌های شما توسط تیم تدوین‌کننده برنامه، تحلیل شده و در کارگاهی با حضور جمعی از متخصصان و دست‌اندرکاران تدوین برنامه ارایه خواهد شد تا جمع‌بندی نهایی از تاثیرات روندهای مختلف بر آینده شهر اصفهان بدست آید.
ممکن است بر اساس شرایط، تغییراتی در جزییات اجرای گام‌های فوق بوجود آید. به خصوص اگر میسر شود سعی می‌کنیم نظرات شما را در مورد جمع‌بندی بدست آمده از گام چهارم کسب کنیم. یک قول مهم هم به شما می‌دهیم که حتما نحوه مواجهه با نظرات تک تک شما عزیزان در فرایند آینده‌نگری را به اطلاعتان برسانیم. همچنین نامتان به عنوان مشارکت‌کننده در تدوین برنامه جامع شهر اصفهان ثبت خواهد شد.
لطفا در صورت تمایل به مشارکت در دورنما و برای شروع گام یک، اطلاعات زیر را وارد نمایید.

با سپاس پیشاپیش از همکاری شما

الزامی
الزامی
اجباری
الزامی
اجباری
الزامی
اجباری
اجباری
الزامی